------ R E K L A M A ------
Books!

Start balonu troposferycznego z Włocławka

W sobotę 16 czerwca 2012 roku miał miejsce kolejny balonu
troposferycznego z Włocławka. Celem było osiągnięcie jak
najwyższego pułapu. Balon wyniósł ze sobą sprzęt GPS i nadajniki  przekazujące dane telemetryczne. W przestrzeń poleciał także przemiennik radioamatorski.

 

 

 

Akcja była podsumowaniem konkursu zorganizowanego przez włocławskich krótkofalowców.

Lot z Włocławka był kolejnym z serii startów zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu Copernicus Project. Grupa ta - skupiająca m.in. krótkofalowców z Włocławka - specjalizuje się w wysyłaniu balonów bezzałogowych z aparaturą elektroniczną.

Tym razem jako ładunek balonu napełnionego helem technicznym przewidziano szereg urządzeń radiowych. Podstawowym ładunkiem były urządzenia umożliwiające śledzenie trasy lotu. Były to dwa niezależne zestawy odbiorników GPS wraz z nadajnikami pracującymi w radioamatorskim systemie APRS na częstotliwości 144,800MHz. Dzięki temu na stronie pl.aprs.fi można było na bieżąco śledzić pozycję, wysokość i prędkość balonu. Oprócz tego w kapsule balonu znalazł się aparat i kamera oraz tracker GPS transmitujący dane za pośrednictwem sieci GSM.Odrębną grupę urządzeń stanowił przemiennik radioamatorski. Odbierał on sygnał z ziemi i transmitował na innej częstotliwości umożliwiając krótkofalowcom przeprowadzenie łączności z dużym obszarem Europy.

Przemiennik pracował cross-band. Odbierał sygnał na częstotliwości 439,5125MHz  i nadawał go "na żywo" na częstotliwości 145,5875MHz. Taka konfiguracja była konieczna aby uniknąć zakłócania urządzeń APRS. Dodać można, że przemiennik pracował bardzo dobrze a zainteresowanie lotem wśród krótkofalowców było bardzo duże.

Przydatne linki:
www.youtube.com/results?search_query=cp18
www.copernicus-project.org
www.sp2kfl.org

By: Joomla Free Templates