------ R E K L A M A ------
Books!

Zawody o Replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza

26 sierpnia 2012 - w niedzielę - kolejna edycja znanych i popularnych zawodów krótkofalarskich. Cechą charakterystyczną są nagrody: zwycięzca otrzyma replikę Lampy Ignacego Łukasiewicza.


Ignacy Łukasiewicz był polskim chemikiem i farmaceutą. W 1853 roku, wydestylował naftę* oraz jako pierwszy skonstruował specjalną lampę. Wynalazek przyjął się nadzwyczaj dobrze. Wkrótce lampy naftowe oświetlały szpital i ulice - najpierw we Lwowie a później w Gorlicach. W 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył w Bóbrce koło Krosna pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej (czynną do dziś). W 1857 roku w Klęczanach koło Nowego Sącza otworzył rafinerię produkującą z ropy naftę, smary, oleje smarne oraz asfalt.

Ignacy Łukasiewicz był patriotą, rewolucjonistą i działaczem niepodległościowym. Uczestniczył w organizacjach niepodległościowych, był aresztowany i przetrzymywany w więzieniu. Był też wielkim społecznikiem. Propagował rozwój gospodarczy, budowę szkół i szpitali. Wspierał te działania z własnej kieszeni. Tworzył kasy pożyczkowe, fundusze emerytalne, walczył z alkoholizmem i biedą. Namawiał innych polaków do zakładania firm i  pomagał im w ich prowadzeniu.

Za swoją działalność charytatywną został w  1873 uhonorowany przez papieża Piusa IX  tytułem Szambelana Papieskiego oraz odznaczony Orderem Św. Grzegorza.

Zawody odbędą się emisjami CW i SSB w niedzielę 26 sierpnia 2012 od godz. 15.00 do 17.00 UTC.

Pełny regulamin znajduje się tutaj.


* odkrywcą nafty jest polski chemik Filip Walter.

By: Joomla Free Templates